Urszula Danuta Augustynz domu Krikiel
Biografia
Urszula Danuta Augustynz domu Krikiel (ur. 1 września 1964 w Tarnowie) – polska polityk, dziennikarka mediów katolickich, publicystka i pedagog, posłanka na Sejm V–X kadencji.
Wykształcenie: w 1990 ukończyła studia magisterskie w krakowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej na Wydziale Filologii Polskiej. Przez 15 lat pracowała jako nauczycielka w szkołach podstawowych.
Jako dziennikarka współpracowała z Gościem Niedzielnym, Radiem Plus Tarnów oraz katolickim portalem Opoka, redagowała informacje na podstawie serwisu Radia Watykańskiego. Była prezenterką w radiu RDN Małopolska. Współpracowała z Biurem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski, redagując codzienny przegląd prasy. Pisała dla polonijnego miesięcznika Nasze Słowo w Hanowerze. Była członkinią zarządu Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży Kana w Tarnowie.
W 2005 z listy Platformy Obywatelskiej została wybrana na posłankę V kadencji w okręgu tarnowskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskała mandat poselski (10 480 głosów). W wyborach w 2011 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję (9 724 głosy). W 2014 tygodnik Polityka wymienił Urszulę Augustyn wśród 10 najlepszych posłów, podkreślając wkład w edukację.
7 stycznia 2015 powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, pełniącego funkcję pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa w szkołach. W wyborach w tym samym roku ponownie wybrana do Sejmu, zdobywając 13 928 głosów. W listopadzie 2015 zakończyła urzędowanie na stanowisku wiceministra edukacji. W Sejmie VIII kadencji została zastępcą przewodniczącego Komisji do Spraw Petycji oraz członkinią Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Pracowała także w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz w Komisji Kultury i Środków Przekazu.
W wyborach w 2019 z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję z ramienia Koalicji Obywatelskiej, otrzymując 20 120 głosów. W IX kadencji została zastępczynią przewodniczącego Komisji do Spraw Petycji oraz członkinią Komisji Kultury i Środków Przekazu. W 2023 została ponownie wybrana do Sejmu z wynikiem 27 047 głosów. Weszła w skład tych samych komisji sejmowych, ponownie objęła funkcję wiceprzewodniczącej Komisji do Spraw Petycji.