Barbara Kocan, z d.Zięba

Siatkarka
03.09.1931 12.11.2023 Tarnów

Biografia

Barbara Kocan, z d.Zięba, urodziła się 3 września 1931 roku w Tarnowie. Była polską siatkarką, brązową medalistką mistrzostw Europy (1955) i świata (1956), a także mistrzynią Polski w 1961 roku.

W latach młodzieńczych reprezentowała barwy klubów MKS Juvenii Wrocław, następnie Gwardii Wrocław od 1949 roku i Legii Warszawa od 1954 roku. Z Legią zdobyła mistrzostwo Polski w 1961, a cztery razy była wicemistrzynią (1955, 1956, 1957 i 1963).

W reprezentacji Polski zadebiutowała 5 sierpnia 1953 roku w meczu igrzysk studentów i młodzieży z Finlandią. Wystąpiła na akademickich mistrzostwach świata w 1954 (trzecie miejsce), mistrzostwach Europy w 1955 (trzecie miejsce) i mistrzostwach świata w 1956 (trzecie miejsce). Ostatni raz w biało-czerwonych barwach wystąpiła 7 lipca 1959 roku w towarzyskim spotkaniu z Rumunią. Łącznie rozegrała 77 meczów w reprezentacji.

Pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Brązowy medal mistrzostw Europy 1955
Brązowy medal mistrzostw świata 1956
Mistrzyni Polski z Legią Warszawa 1961
Czterokrotna wicemistrzyni Polski (1955, 1956, 1957, 1963)

Ciekawostki

W reprezentacji Polski rozegrała 77 meczów
Pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie
Zagrała w klubach MKS Juvenii Wrocław, Gwardii Wrocław i Legii Warszawa

Udostępnij