Zbliża się okres, w którym miliony obywateli oraz urzędy skarbowe skupią się na corocznej akcji rozliczeniowej. Akcja ta, rozpoczynająca się 15 lutego, trwać będzie aż do końca kwietnia. Ostatnie lata przyniosły znaczącą zmianę w podejściu do rozliczeń podatkowych. Współcześnie, trudno wyobrazić sobie proces rozliczania bez cyfrowej usługi Twój e-PIT, która zyskała ogromną popularność wśród użytkowników.

Ta innowacyjna usługa dostępna jest na platformie e-Urząd Skarbowy. W okresie od 15 lutego do końca kwietnia, podatnicy mają dostęp do wstępnie wypełnionych formularzy PIT, przygotowanych na podstawie danych zgromadzonych przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) za miniony rok podatkowy. Po tym okresie, możliwe jest złożenie zeznania, choć dostępne formularze będą zawierały jedynie podstawowe dane identyfikacyjne.

Korzystanie z Twój e-PIT jest niezwykle proste i nie wymaga instalacji dodatkowych aplikacji – wystarczy urządzenie z dostępem do internetu. Usługa ta pozwala na sprawne i łatwe rozliczenie się z urzędem skarbowym, co jest szczególnie ważne dla osób, które nie dysponują rozbudowaną wiedzą podatkową.

W tym roku wprowadzono również nowe formularze i funkcjonalności. Wśród nich znajduje się PIT-36L dla osób rozliczających się podatkiem liniowym oraz dodatkowe funkcje i załączniki dla PIT-28 i PIT-36, umożliwiające łatwiejsze rozliczenie działalności gospodarczej. Choć KAS nie dysponuje pełnymi informacjami o przychodach czy kosztach uzyskania przychodów, to stworzono kreator, który krok po kroku pomoże podatnikom w ich uzupełnieniu. Podobnie, w zakresie ulg i odliczeń, użytkownicy będą mogli skorzystać z intuicyjnych opcji edycji.

Więcej informacji na temat korzystania z usługi Twój e-PIT, w tym instrukcje jak złożyć zeznanie za rok 2023, znajduje się na stronie podatki.gov.pl. Ministerstwo Finansów zachęca do zapoznania się z tymi informacjami, aby maksymalnie ułatwić podatnikom wywiązywanie się z rocznych obowiązków podatkowych.

Źródło: https://www.malopolskie.kas.gov.pl/

Archiwum: luty 2024