Coroczna akcja zeznań jest czasem intensywnej pracy dla urzędów skarbowych. W ostatnim pięcioleciu sposób, w jaki obywatele rozliczają swoje podatki, przeszedł prawdziwą metamorfozę. Serwis Twój e-PIT, dostępny za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego, zyskał ogromną popularność, oferując automatyzację procesu oraz przygotowywanie deklaracji w sposób niemal bezobsługowy.

Od połowy lutego użytkownicy serwisu mają dostęp do prewypełnionych formularzy PIT, które są przygotowywane na podstawie danych zgromadzonych przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) za poprzedni rok podatkowy. Procedura jest uproszczona do maksimum – nie wymaga dodatkowego oprogramowania, a dostępna jest z każdego urządzenia podłączonego do Internetu.

Ministerstwo Finansów wprowadziło również liczne udogodnienia i nowości w formularzach, z myślą o osobach rozliczających różne formy działalności gospodarczej. Ważnym narzędziem jest tu kreator, który krok po kroku prowadzi użytkownika przez proces uzupełniania formularza, w tym także ulg i odliczeń. Choć KAS nie dysponuje pełnymi danymi o dochodach i kosztach podatnika, stworzone narzędzia mają za zadanie maksymalnie ułatwić i przyspieszyć proces rozliczenia.

Serwis Twój e-PIT jest przykładem, jak nowoczesne technologie mogą usprawnić i uprościć interakcje między obywatelami a administracją skarbową. Już dziś warto zaznajomić się z możliwościami, jakie oferuje ten system, by w pełni wykorzystać jego potencjał w nadchodzącym okresie rozliczeniowym.

Źródło: https://www.malopolskie.kas.gov.pl/

Archiwum: luty 2024